Original Swing Band

Original Swing Band nastínili počátky jazzu

Posted by

Original Swing Band a Monika Karglová navedli 13. října své posluchače na cestu jazzu 

Po cyklu “Kytaroví mistři” zamířil opět do Škoda Muzea tématický večer. Blues-rock byl vystrnaděn do ústraní. Jazz se ujal slova. Posluchači pomalým krokem usedají na svá místa a Original Swing Band začíná hrát.

Original Swing Band rozhodně nepatří ve vodách Mladé Boleslavi mezi nováčky. Již několikrát byla možnost pány spatřit na některých známých akcích – Svatováclavská jízda, Swingová bitva, apod. Sami členové jsou boleslaváci, takže vystoupení ve škodováckém muzeu je pro ně příjemné zpestření.

Original Swing Band
Foto: Dominik „Eldorado“ Horvath

První servírovanou skladbou je “The Entertainer”, ragtimová hymna, která přes své stáří i nadále nachází uplatnění. Poté se slova chopil frontman kapely Jiří Melichar, jenž svým poutavým hlasem provádí jazzový koncert. Lidé se tak na chvíli přesunou do školního prostředí, kde je jejich “učitel hudební výchovy” provádí novým učivem.

Následně přichází na scénu zpěvačka Monika Karglová. Ragtime se střídá s bluesem a píseň “See See Rider” startuje. Libozvučný hlásek zpěvačky nachází uši posluchačů. Ve správný okamžik se Melicharův trombón pouští do nefalšovaného jazzového sóla, jež je záhy poté oceněno potleskem.

Original Swing Band udavají trend posluchačům

Třetím historickým mezníkem jsou spirituály. Skladba “Down by the Riverside” ukazuje samotnou sehranost kapely. Čas klidným tempem utíká a takt se drží v jedné rovině. Posluchači konečně svým potleskem nabírají na intenzitě. Další “Yes Indeed” dosazuje na své místo mužský vokál, který svým téměř až dobovým zněním překvapuje posluchače.

Carry Me Back to Old Virginny” svojí podmanivostí dává do pohybu hlavy postaršího publika. Zde přihlížejícího ohromí bezchybné saxofonové sólo. Originál Swing Band s mírným kalkulem střídá neznámé kousky z těmi známějšími. Píseň Williama Spencera “Basin Street Blues” na sebe nenechá čekat. I tentokrát má svoji dominantní roli saxofon.

Foto: Dominik „Eldorado“ Horvath

Putování po Americe pokračuje, z New Orleans se přesouváme do Chicaga. Skladba “Olga” známá též jako stěžejní píseň klasického jazzu, nám ukazuje nový pohled na ne příliš opěvované město. Muzikanti pohupují nohama do rytmu. Nastává ten pravý okamžik na sólo trubky, ostatní nástroje následují.

Am I Blue” svým sametovým zněním dostává pozorovatele do kolen. Muzikanti si při svých sólových momentech postupně stoupají, čímž dávají najevo kdo má prozatímně slovo. První půle protkaná historií se pomalu chýlí ke konci. Jakmile dohraje poslední nástroj, bouřlivá salva potlesku zahrne kapelu.

»» Kompletní FOTOGALERIE z Vystoupení ««

Druhá půle je věnovaná převážně swingu. Swing, odvozený od slova – houpati se, rozhýbává po malých dávkách ztuhlé svaly posluchačů. Sentimentální píseň “Goody Goody” je toho zářným příkladem. Karglová právoplatně dokazuje, že je ženou všech tónin, zpívá rozdíl čtyř dekád s přehledem.

Foto: Dominik „Eldorado“ Horvath

Ani sám Jaroslav Ježek nesmí na této jazzové podívané chybět. Melichar s velkým důrazem připomíná 110. leté jubileum tohoto českého velikána. Ikonický “Bugatti Step” náhle nachází uši diváků. Závěrečnou skladbou je celosvětová “What a Wonderful World”, která je doplněna o velký potlesk.

Original Swing Band a Monika Karglová se svojí cestou jazzu splňují veškerá očekávání do puntíku. I přes svojí počáteční předpojatost je koncert vhodný téměř pro všechny věkové kategorie. Není zde žádný mezník, který by někoho upřednostňoval. Každý v krásách jazzu nalezne to své.

Více informací o nás a událostech v Mladé Boleslavi naleznete na našem facebooku a google +.

VIDEO: Dominik „Eldorado“ Horvath

5/5 - (6 votes)

Komentáře

Leave a Reply