Hra Pankrác '45

Hra Pankrác ’45 v Divadle Mnichovo Hradiště

Posted by

Pátek 11. listopadu hostilo Mnichovo Hradiště Švandovo divadlo s hrou Pankrác ’45.

Klub Mnichova Hradiště se na představení Pankrác ’45 rázem změnil na vězeňskou celu. Celému prostoru dominovali kovové mříže, které vyhrazovali místo dění. Stísněná atmosféra byla již od prvního pohledu na pódium zřejmá.

Pankrác ’45 v Mnichově HradištiSvětla v sále se zhasínají a čtyři herečky vstupují na scénu. Dobová hudba se line z reproduktorů. Prvotní minuty představení jsou ponořeny v tichu. Jakmile postavy dojedou do vězení, začínají mluvit.

Slova se chopí Klára Cibulková v roli Adiny Mandlové, začíná komentovat dění a snaží se dovolat na staré známé. Avšak bez odpovědi.

Foto: Dominik „Eldorado“ Horvath

Hra Pankrác ’45 v Divadle Mnichově Hradiště

Po určitém časovém rozmezí se nám nabízí pohled do samotné vězeňské cely, kde jsou hádky Baarové a Mandlové na denním pořádku. Načančané Baarové zdárně sekunduje Réka Derzsi svojí přidrzlou naivitou. Špičkování obou postav by jistě nepokrylo celý děj, proto jsou ve hře další tři ženské postavy z dějin Československa.

»» Kompletní FOTOGALERIE z představení ««

Ženy si zpříjemňují společné chvíle zpěvem, historkami ze života a vtipem. Hana, ztvárněná Evou Josefíkovou, pomohla americkým parašutistům a tak byla uvržena do pankrácké věznice. Zprávy z konce druhé světové války, se zde ženy dozvídají skrze papírové útržky, jež jim občas zavítají do rukou.

Foto: Dominik „Eldorado“ Horvath

Postupem času atmosféra v cele houstne. Boje hereček začínají být čím dál tím víc nesnesitelné. Tajemná Julie (Andrea Buršová) musí zakročit a uvést vše na pravou míru. Vzduch se alespoň na chvíli vyčistí. Avšak ne nadlouho. Nová vězeňkyně totiž přichází na scénu.

Foto: Dominik „Eldorado“ Horvath

Záhadná pátá (Bohdana Pavlíková) se zpočátku jeví jako nevýrazná tichá žena středních let, zvrat nastává v okamžiku, kdy odhalí svoji pravou identitu. Poté ji čtveřice žen lynčuje patou, tento moment patří k jednomu z nejsilnějších. Samozřejmě, že i otázky ohledně vlastní existence a bezmoci, jsou na místě.

Foto: Dominik „Eldorado“ Horvath

Pankrác ’45 nastiňuje divákům pohled do ženské cely, kde dvě výrazné české herečky bojují o své postavení. Boj se zde tříští s přicházejícím koncem druhé světové války. Nikdo není informován, ale všem je jasné, že si pro ně čas přijde.

Více informací o nás a událostech v Mladé Boleslavi naleznete na našem  facebooku a google + .

5/5 - (11 votes)

Komentáře

Leave a Reply